Vytváření souborů v aplikaci InDesign

Vytváření souborů v aplikaci InDesign

V profesionální zóně si můžete stáhnout šablony InDesignu pro různé fotografické produkty podle vlastního výběru. Šablony vycházejí z přesných rozměrů fotografického produktu a obsahují řadu pokynů, které jsou vysvětleny níže na příkladu šablony pro fotoknihu.

Obálka

 1. Jedná se o neořezaný formát stránek včetně ořezové zóny. Oblast mezi čísly 1 a 2 je ořezová zóna a ve finálním produktu nebude viditelná.
 2. Vymezuje oblast návrhu a je konečným formátem.
 3. Žádné důležité části obrázku ani text by neměly být umístěny mimo tuto linii.
 4. Jedná se o oblast ohybu obálky.
 5. Jedná se o hřbet knihy.

Vodítka pro obálku

Speciální obálky

Lesklé a matné obaly a obaly z bílé umělé kůže můžete vylepšit přidáním obrázků, klipartů a textu. Některé speciální obaly však z důvodu omezení materiálu umožňují pouze text a kliparty, nikoliv obrazové soubory. Chcete-li získat osobnější vzhled, můžete také prozkoumat fotoknihu Professional Line s možností potisku akrylového obalu nebo obalu z broušeného kovu.

Vnitřní stránky

 1. Toto je neořezaný formát vnitřních stran včetně ořezové zóny. Oblast mezi čísly 1 a 2 je ořezová zóna a v konečném produktu nebude viditelná.
 2. Vymezuje oblast návrhu a je to konečný formát.
 3. Žádné důležité části obrázku ani text by neměly být umístěny mimo tuto linii.

Vodítka vnitřních stran

Věnujte prosím pozornost následujícím údajům:

 • Barevný prostor: Pro data vždy používejte barevný prostor sRGB.
 • Minimální vzdálenost: Neumisťujte prvky přímo na ořezovou linii. Jinými slovy, zakryjte celou stránku nebo ponechte mezeru asi 1 cm od ořezové linie. V opačném případě by mohlo dojít ke vzniku bílých okrajů nebo k odříznutí důležitých prvků z obrázku.
 • Písma: Vezměte prosím na vědomí, že všechna písma musí být vždy vložena do souboru PDF; případně je můžete také převést na cesty.
 • Minimální velikost písma: Upozorňujeme, že velikost písma se u jednotlivých písem liší. Písma Sans-Serif, běžná nebo tučná, by měla mít velikost alespoň 8 bodů (měření pomocí písma Arial), zatímco písma Serif by měla mít velikost alespoň 10 bodů (měření pomocí písma Times New Roman).
 • Světlá písma: Pokud je písmo světlé, velikost by měla být alespoň 12 pt. Pokud je světlý text na tmavém pozadí, velikost písma by měla být alespoň 14 pt.
 • Šířka tahu: Šířka tahu řádků by neměla být menší než 1 pt.
 • Ořez: Hodnota ořezu a spoje se vždy vztahuje na jednu stránku, a proto by měla být zohledněna pro každou stránku v kalendáři i ve fotoknihách (např. hodnota x 2 pro levou a pravou stranu).
 • Před zadáním objednávky si pečlivě překontrolujte všechny stránky. V případě jakýchkoli problémů kontaktujte náš tým podpory. Všechny údaje si můžete prohlédnout na celé obrazovce. Neneseme odpovědnost za případné chyby ve výrobku, pokud by vám byly viditelné v náhledu.
 • Export do formátu PDF: Nepoužívejte prosím rejstřík ani ořezové značky
 • Soubory PDF musí být optimalizovány v aplikaci Adobe Acrobat Pro
 • Soubory PDF nebo JPG můžete nahrát v internetovém obchodě.

Fotokniha: V případě, že se jedná o fotoknihu, můžete si ji pořídit ve formátu PDF:

 • V uvedeném počtu stran není zahrnuta obálka.
 • Pro celou obálku fotoknihy (přední a zadní stranu) je třeba pouze jeden soubor PDF.
 • Vnitřní strana přední a zadní obálky bude rovněž vytištěna. Pokud chcete, aby byla bílá, ponechte první a poslední stranu prázdné (Fotokniha začíná ihned první stranou).

Export do formátu PDF

Při použití funkce exportu do PDF (doporučujeme při použití InDesignu a QuarkXPressu) doporučujeme při exportu použít "Tisk ve vysoké kvalitě" nebo použít náš preset Adobe PDF Saal Digital. V části "Výstup" změňte cílový barevný prostor na barevný prostor RGB - sRGB IEC61966-2.1 (viz obrázek níže). Pokud používáte funkci "Dvojstránky" (pro fotoknihy) s rozvrhovacím programem, jako je QuarkXPress nebo InDesign, ujistěte se, že máte zaškrtnuté políčko "Tiskové archy" (QuarkXPress = Montážní plochy). Je důležité, abychom každou dvoustranu obdrželi jako stránku v souboru PDF.

Upozorňujeme, že při použití našich šablon je aktivováno zaškrtávací políčko "Použít nastavení rozhraní dokumentu" (viz obrázek níže).

PDF nemusíte kombinovat (dvoustránková obálka a vnitřní stránky), ale můžete nahrát i 2 PDF.

Před odesláním PDF vždy optimalizujte, abyste snížili objem dat a převedli všechny masky, průhlednosti a metadata, které by mohly při importu způsobit problémy.

Nabídka Export Adobe PDF

Ořezávání (pro export PDF): V poli pro export do PDF v části "Marks and Bleeds" (Značky a spadávky) použijte zaškrtávací políčko "Use interface settings of the document" (Použít nastavení rozhraní dokumentu), pokud jste ořezání v dokumentu definovali dříve.

Nabídka Export Adobe PDF

Předvolby pro Adobe PDF: Abychom se vyhnuli problémům s výrobou tiskových dat, nabízíme vám zdarma ke stažení také možnosti exportu PDF našich úloh Saal Digital. Můžete je použít pro všechny verze InDesignu. Stáhněte si prosím možnosti úloh zde a nainstalujte je do svého počítače.

Chcete-li možnosti úloh načíst v InDesignu nebo Photoshopu, klikněte na Soubor a v části Presety Adobe PDF vyberte možnost Definovat. Poté klikněte na tlačítko Načíst a vyberte Saal Digital.joboptions z uloženého umístění v počítači.

Nyní můžete vybrat profil Saal Digital v části Presety Adobe PDF a poté exportovat soubor PDF.InDesign Předvolby Adobe PDF