Vylepšení obrazu fotografie

Automatické vylepšení obrazu provádí různé úpravy obrazových dat s cílem fotografií vizuálně vylepšit.

Mezi nejdůležitější úkony vylepšení obrazu patří korekce expozice a barevného odstínu, které mění jas a barvy celého obrazu. Korekce expozice zahrnuje například zesvětlení podexponovaných snímků, aby bylo vidět více detailů. Korekce barevného odstínu přichází v úvahu, pokud byl snímek pořízen například při umělém světle, a má proto silný žlutý nádech. Dobře exponované snímky se správným vyvážením bílé vyžadují odpovídající menší počet korekcí.

Po těchto tzv. globálních korekcích následují ještě lokální úpravy obrazu. Například tmavé oblasti a stíny na snímku jsou zesvětleny, aby byly podexponované obličeje lépe viditelné na světlém pozadí. Stejně tak velmi světlé oblasti obrazu, jako jsou bílé mraky, jsou mírně ztmaveny, aby byly lépe vykresleny detaily. Lokální úpravy se v menším měřítku aplikují také na různé barevné oblasti, například aby tón pleti jednotlivých obličejů vypadal o něco příjemněji. A nakonec, ostrost obrazu lze také do určité míry upravit.

V závislosti na typu fotografie lze provést další kroky pro vylepšení obrazu, jako je automatická korekce efektu červených očí nebo odstranění šumu u snímků pořízených při vysoké úrovni citlivosti.

Ačkoli jsou mnohé korekce také otázkou osobního vkusu, například korekce expozice a barevného odstínu, stejně jako zesvětlení stínů, vedou v naprosté většině případů k výraznému zlepšení mnoha fotografií, které by v původním provedení nebyly uspokojivé.

Pokud vytváříte fotoknihu, doporučujeme u již upravených fotografií automatické vylepšení obrazu deaktivovat.

 

Samostatně vyhotovené PNG

Pokud používáte soubory PNG, které jste vytvořili a vložili do softwaru a které jsou transparentní, doporučujeme vylepšení obrazu vždy vypnout.