Průvodce přípravou snímků

Průvodce přípravou fotografií

Pro zákazníky, kteří nemají zkušenosti s úpravou fotek, nabízíme automatické vylepšení obrazu. Tato možnost nám umožňuje zajistit, aby byla každá fotografie zpracována optimálně a bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku.

Pro zákazníky, kteří dávají přednost vlastním úpravám fotek (např. ve Photoshopu nebo Lightroomu) nebo kteří již mají s úpravami fotek určité zkušenosti, nabízíme tipy a triky, které vám pomohou dosáhnout dokonalého výsledku.

Kromě následujících tipů doporučujeme také naši ukázkovou sadu, která obsahuje všechny dostupné materiály a povrchové úpravy.

Při přípravě fotografií je třeba vzít v úvahu následující body:

  • Správa barev
  • Barevný prostor
  • Jas a kontrast
  • Rozlišení/rozměry
  • Ostrost
  • Profily ICC
  • Formát souboru

Správa barev

Pro správné posouzení barev je důležité správné nastavení osvětlení i monitoru. Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o správě barev.

Barevný prostor

Je důležité, aby byly do obrázků vloženy správné barevné profily a aby byly dodány v RGB. Uvádíme seznam barevných profilů, které akceptujeme.

Optimální jas a kontrast obrázků

Před vytvořením fotografie zkontrolujte, zda jsou hodnoty kontrastu a jasu správné. Mějte na paměti, že obrázky na monitoru jsou podsvícené a fotografický produkt nikoli, takže může dojít k mírnému rozdílu v jasu. Pokud není monitor správně zkalibrován, může se fotografie jevit jako příliš světlá nebo příliš tmavá.

Doporučujeme zkontrolovat tonální hodnoty na fotografii. Pomocí funkce Korekce tónů můžete zjistit, zda je jas přítomen ve všech oblastech obrazu.

Pokud chybí světla nebo stíny, bude výrobek později vypadat matně a nedostatečně kontrastně. Zde je příklad míst, kde chybí světla nebo stíny. V těchto případech doporučujeme fotky přepracovat.

Fotka s chybějícími světly a fotka s nízkými světly

Fotka je obecně příliš tmavá a chybí ji světla: Tonální hodnoty jsou zachovány pouze ve středních a nízkých tónech a obrázek se jeví jako velmi tmavý a málo kontrastní.

Příliš tmavá fotka

Pro dosažení nejlepších výsledků by měly být tonální hodnoty dobře rozloženy a přítomny ve všech oblastech:

Fotka s dobrými tonálními hodnotami

Rozlišení/rozměry

Fotografie by měly mít správné výrobní rozlišení. Tyto informace najdete u každého produktu v profesionální oblasti. Ujistěte se, že rozměry a rozlišení jsou správné.

Existují dvě hlavní možnosti. Buď můžete ručně změnit velikost obrázků v programech, v tom případě doporučujeme fotografie přeostřit, nebo můžete fotografii odeslat ve stávajícím rozlišení a my se o tento proces postaráme.

Přeostření

Pro doostření fotografií existuje několik nástrojů a možností. Pokud se chystáte fotografie zvětšit, doporučujeme je doostřit. Dbejte však na to, aby fotografie nebyly přeostřené, jinak hrozí riziko vzniku moiré při výrobě.

Lightroom: Zde je možné doostřovat fotografie, které jsou v rozmezí od 1 do 5 cm: Ostrost fotografií můžete upravit během procesu vytváření. Při exportu fotek je k dispozici možnost nazvaná Výstupní ostrost. Tato možnost by měla být zrušena, pokud již byla ostrost nastavena.

Přeostření (Moiré)

Moiré může být způsobeno přeostřením fotek nebo překrýváním různých polotónových rastrů. Moiré může vzniknout při fotografování, skenování, retušování nebo vyvolaní/tisku obrazu.

Moiré lze pozorovat jako silný šum při prohlížení obrazu při velkém zvětšení (alespoň 100 %). U fotografického produktu na skutečném fotografickém papíře používáme pixelový obrazový procesor, který reprodukuje jednotlivé pixely velmi ostře, takže všechny detaily obrazu jsou zřetelné a tento efekt lze při výrobě ještě zvýraznit.

Detailní záběr efektu moiré

Zamezení vzniku moiré

Pro snížení nebo odstranění tohoto efektu doporučujeme obraz v postižených oblastech rozostřit.

Proveďte selektivní výběr nebo masku v postižených oblastech. Poté použijte například filtr Gaussovské rozostření v aplikaci Photoshop. Bohužel vám nemůžeme poskytnout obecný návod pro nastavení, protože záleží zcela na vašich fotkách, jejich velikost a síle moiré. Po rozmazání by měla mít fotografie při velkém zvětšení (zvětšujte, dokud neuvidíte jednotlivé pixely) homogenní povrch.

Rozmazání efektu moiré

Profily ICC pro Soft proof — Jak bude moje fotka vypadat?

Po zpracování fotografie je možné simulovat konečný výsledek tisku pomocí soft proofingu. K tomuto účelu poskytujeme naše profily ICC.

Formát souboru — jaký je ten správný?

Nakonec je třeba fotografii uložit, abyste nám ji mohli odeslat. Zde je přehled formátů souborů, které přijímáme.

Automatické vylepšení obrazu — ano, nebo ne?

Pokud jste si fotografie upravovali sami, vypněte automatické vylepšení obrazu během procesu objednávky. Ujistěte se také, že je automatické vylepšení obrazu vypnuto při odesílání fotografií. Pokud je vylepšení obrazu zakázáno, nebudeme na vaší fotce provádět žádné změny.