Průvodce přípravou snímků

Průvodce přípravou fotografií

Pro zákazníky, kteří nemají zkušenosti s úpravou obrázků, nabízíme automatické vylepšení obrazu. Tato možnost nám umožňuje zajistit, aby byl každý snímek zpracován optimálně a bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku.

Pro zákazníky, kteří dávají přednost vlastním úpravám fotek (např. ve Photoshopu nebo Lightroomu) nebo kteří již mají s úpravami fotek určité zkušenosti, nabízíme tipy a triky, které vám pomohou dosáhnout dokonalého výsledku.

Kromě následujících tipů doporučujeme také naši ukázkovou sadu, která obsahuje všechny dostupné materiály a povrchové úpravy.

Při přípravě snímků je třeba vzít v úvahu následující body:

  • Správa barev
  • Barevný prostor
  • Jas a kontrast
  • Rozlišení/rozměry
  • Ostrost
  • Profily ICC
  • Formát souboru

Správa barev

Pro správné posouzení barev je důležité správné nastavení osvětlení i monitoru. Zde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o správě barev.

Barevný prostor

Je důležité, aby byly do obrázků vloženy správné barevné profily a aby byly dodány v RGB. Uvádíme seznam barevných profilů, které akceptujeme.

Optimální jas a kontrast obrázků

Před vytvořením obrázku zkontrolujte, zda jsou hodnoty kontrastu a jasu správné. Mějte na paměti, že obrázky na monitoru jsou podsvícené a fotografický produkt nikoli, takže může dojít k mírnému rozdílu v jasu. Pokud není monitor správně zkalibrován, může se snímek jevit jako příliš jasný nebo příliš tmavý.

Doporučujeme zkontrolovat tonální hodnoty na snímku. Pomocí funkce Korekce tónů můžete zjistit, zda je jas přítomen ve všech oblastech obrazu.

Pokud chybí světla nebo stíny, bude výrobek později vypadat matně a nedostatečně kontrastně. Zde je příklad míst, kde chybí světla nebo stíny. V těchto případech doporučujeme snímky přepracovat.

Obrázek s chybějícími světly a obrázek se slabými světly

Obrázek je obecně příliš tmavý a chybí mu světla: Tonální hodnoty jsou zachovány pouze ve středních a nízkých tónech a obrázek se jeví jako velmi tmavý a málo kontrastní.

Příliš tmavý snímek

Pro dosažení nejlepších výsledků by měly být tonální hodnoty dobře rozloženy a přítomny ve všech oblastech:

Obrázek s dobrými tonálními hodnotami

Rozlišení/rozměry

Snímky by měly mít správné výrobní rozlišení. Tyto informace najdete u každého produktu v profesionální oblasti. Ujistěte se, že rozměry a rozlišení jsou správné.

Existují dvě hlavní možnosti. Buď můžete ručně změnit velikost obrázků v programech, v tom případě doporučujeme obrázky přeostřit, nebo můžete obrázek odeslat ve stávajícím rozlišení a my se o tento proces postaráme.

Přeostření

Pro doostření obrázků existuje několik nástrojů a možností. Pokud se chystáte obrázky doostřit, doporučujeme je doostřit. Dbejte však na to, aby obrázky nebyly přeostřené, jinak hrozí riziko vzniku moiré při výrobě.

Lightroom: je možné doostřovat snímky, které jsou v rozmezí od 1 do 5 cm: Ostrost snímků můžete upravit během procesu vyvolávání. Při exportu snímků je k dispozici možnost nazvaná „Output Sharpness“ (Výstupní ostrost). Tuto možnost je třeba zrušit, pokud již byla ostrost nastavena.

Přeostření (Moiré)

Moiré může být způsobeno přeostřením snímku nebo překrýváním různých polotónových rastrů. Moiré může vzniknout při fotografování, skenování, retušování nebo exponování/tisku obrazu.

Moiré lze pozorovat jako silný šum při prohlížení obrazu při velkém zvětšení (alespoň 100 %). U fotografického produktu na skutečném fotografickém papíře používáme pixelový obrazový procesor, který reprodukuje jednotlivé pixely velmi ostře, takže všechny detaily obrazu jsou zřetelné a tento efekt lze při výrobě ještě vylepšit.

Detailní záběr efektu moiré

Zamezení vzniku moiré

Pro snížení nebo odstranění tohoto efektu doporučujeme obraz v postižených oblastech rozostřit.

Proveďte selektivní výběr nebo masku v postižených oblastech. Poté použijte například filtr Gaussovské rozostření v aplikaci Photoshop. Bohužel vám nemůžeme poskytnout obecný návod pro nastavení, protože záleží zcela na vašem snímku, velikosti snímku a síle moiré. Po rozmazání by měl mít obrázek při velkém zvětšení (zvětšujte, dokud neuvidíte jednotlivé pixely) homogenní povrch.

Rozmazání efektu moiré

Profily ICC pro Soft proof — Jak bude můj obrázek vypadat?

Po zpracování obrázku je možné simulovat konečný výsledek tisku pomocí soft proof. K tomuto účelu poskytujeme naše profily ICC.

Formát souboru — jaký je ten správný?

Nakonec je třeba obrázek uložit, abyste nám jej mohli odeslat. Zde je přehled formátů souborů, které přijímáme.

Automatické vylepšení obrázku — ano, nebo ne?

Pokud jste si obrázky upravovali sami, vypněte automatické vylepšení obrázků během procesu objednávky. Ujistěte se také, že je automatické vylepšení obrázků vypnuto při odesílání obrázků. Pokud je vylepšení obrázků zakázáno, nebudeme na vašem obrázku provádět žádné změny.